Kredyt podporządkowany

W ofercie instytucji bankowych znajdują się produkty uniwersalne, jak również przeznaczone dla klientów indywidualnych i firm. Te drugie są dedykowane przede wszystkim rozwojowi przedsiębiorstw, rzadziej jako zapełnienie braków w budżecie.

Jednym z niedocenianych kredytów jest podporządkowany, znany również jako Junior Debt, Subordinated Debt, Subordinated loan lub Subordinated Bond. Udzielany jest bardzo rzadko, głównie przez wzgląd na wysokie ryzyko, jakiego podejmuje się kredytodawca. Wiąże się on z możliwością czasowego braku spłaty, w sytuacji, w której firma zostaje zlikwidowana. Wtedy też dług wobec banku spłacany jest w trakcie postępowania upadłościowego, jednakże dopiero po wyrównaniu zobowiązań istniejących wobec innych wierzycieli, jednakże zachowuje prawo do pierwszeństwa przed akcjonariuszami zgłaszającymi się do podziału majątku.

Kredyty w takiej formie udzielane są wyłącznie firmom o udokumentowanej historii, potwierdzającej wydolność ekonomiczną, posiadającym wartości materialne i niematerialne przewyższające kwotę posiadanych zobowiązań.

Tagi: , , , , , ,
Napisano w Kredyty, Kredyty podporządkowane

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Najnowsze komentarze