Czym jest podatek Belki?

Podatek Belki, jako pojęcie znane jest każdemu, kto miał jakąkolwiek styczność z produktami bankowymi. W rzeczywistości jest to podatek pobierany od dochodów kapitałowych. Jego funkcjonowanie regulują art. 30a i 30b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych i stanowi on zryczałtowaną formę podatku dochodowego.

Z koniecznością jego płacenia spotykają się wszyscy, którzy posiadają zarejestrowane kapitały pieniężne w określonej formie. Wśród długiej listy znaleźć można otrzymywane odsetki od pożyczek, wkładów oszczędnościowych i papierów wartościowych, różnego typu dywidend, korzyści materialnych płynących z likwidacji spółek, podziału majątku itp. Wylicza się go na podstawie wysokości osiąganych przychodów, jego stawka wynosi 19%. Wartości groszowe wpisywane przy składaniu deklaracji podatkowej zgodnie z obowiązującymi przepisami są zaokrąglane do pełnych złotówek.

Polecamy pomoc w załatwieniu zwrotu podatku.

Istniejący od 1991 obowiązek uiszczania na rzecz państwa podatku dochodowego od czasu swojego powstania niewiele się zmienił.

Wyszukiwane tagi:

  • podatki
  • podatek
  • podatek dochodowy
Tagi: , , , , , , ,
Napisano w Podatki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*